Grekët në Itali, provokojnë Strakoshën e Taren – ERTV

Grekët në Itali, provokojnë Strakoshën e Taren


Histeria greke për minoritarin Konstandinos Kacifas, të vrarë në Bularat nga forcat “RENEA” pasi gjuajti me armë në drejtim të policisë së Gjirokastrës, nuk ka të ndalur.

Pasi e shpallën hero dhe e varrosën në një ceremoni mortore me thirrje nacionaliste, flamuj e simbole të Greqisë e Vorio-Epirit, e teksa në Bashkinë e Argos kanë vendosur t’i ngrenë një bust, grekët e kanë kujtuar sërish 35-vjeçarin.

Si për ironi të fatit, këtë e kanë bërë para syve të dy shqiptarëve, drejtorit teknik të Lacios, Igli Tare dhe portierit të kombëtares Thomas Strakosha, i cili e ka nisur karrierën si futbollist në Greqi me Panionios.


Në ndeshjen e djeshme të zhvilluar në “Olimpico” të Romës, mes Lacios dhe Milanit që përfundoi me rezultatin 1-1, në sektorin e ultrasve lacialë ka qenë e pranishme edhe një banderolë ku shkruhej Konstantinos Kacifas dhe viti i lindjes e ndarjes nga jeta të tij.

Banderola ka qenë e përmasave të mëdha dhe emri i 35-vjeçarit ishte shkruar me ngjyrat e flamurit grek.